vindlogo VIND I ØRESUND


logo


EUflag
                                                                     

 Retur til forsiden

dtu logo
dtu

Et samarbejdsprojekt om vindkraft
mellem
DTU og LTH   2008-2011

Projekt nr. 15674 - IMM

LTH logo

Samarbejdspartnere:

e-mail
Telefon
Dong Energy, Senior Business Developer Klaus Baggesen Hilger


+45 7622 2000
Energinet.DK,


+45 7622 4529
Energy Opticon AB, VD Bjorn Malmstrom

info@opticon.se
+46 46 2862370
Enfor A/S, Teknologichef Henrik Aalborg Nielsen

info@enfor.dk
+45 45 350 350
E.ON Vind Sverige AB, VD Lennart Fagerberg

lennart.fagerberg@eon.se
+46 (0)40-244863
Lunds Kommun, Matts Hansson

matts.hansson@lund.se
+46 (0)46-355961
Länsstyrelsen i Skåne län, Avdelingschef Bo Stromgren

lansstyrelsen@m.lst.se
+46 (0)46 355000
Vækstforum Hovedstaden, Udviklingschef Henrik Madsen

Vaekstforum@regionh.dk
+45 4820 5000
Siemens Wind Power, Per Hessellund Lauritsen



Vattenfall A/S, General Manager Technology Klaus Udesen

klaus.udesen@vattenfall.com
+45 8827 5130
Vestas Wind Systems A/S, Dr. Philip Carne Kjær

pck@vestas.com
+45 9730 3375

Referencegruppe:
Repræsentanter fra Bornholms Kommune, Lunds Kommune, Lansstyrelsen i Skåne lan (Strategiavdelingen). Region Hovedstaden, Oresund Environment Academy (OEA, indgår i Euro Star Region) plus  repræsentanter fra industrien.

Forskergrupperne:
e-mail
Telefon
DTU INFORMATIK - IMM
Prof. Henrik Madsen hm@imm.dtu.dk +45 4525 3408
http://www.imm.dtu.dk/

Assoc. Prof. Pierre Pinson pp@imm.dtu.dk +45 4525 3428
http://www.imm.dtu.dk/
English/Research/Mathematical
_Statistics.aspx
Assoc. Prof. Lasse Engbo Christiansen
lec@imm.dtu.dk
+45 4525 3315

Assoc. Prof. Niels Kjølstad Poulsen
nkp@imm.dtu.dk
+45 4525 3356

Prof. Per Bruun Brockhoff
pbb@imm.dtu.dk
+45 4525 3365

Docent Helle Rootzen
hero@imm.dtu.dk
+45 4525 3357

PhD Stud. TryggviJonsson
trjo@imm.dtu.dk


DTU ELEKTRO - CET Prof. Jacob Østergård joe@elektro.dtu.dk
+45 4525 3501
http://www.elektro.dtu.dk/
Lektor John Eli Nielsen
jen@elektro.dtu.dk
+45 4525 3531

Lektor Arne Hejde Nielsen
ahn@elektro.dtu.dk
+45 4525 3504

Adjunkt Zhao Xu
zx@elektro.dtu.dk
+45 4525 3506

Projektleder Morten Sadolin
ms@elektro.dtu.dk
+45 4525
3536


RISØ DTU Henrik W. Bindner henrik.bindner@risoe.dk
+45 4677 5050

Seniorforsker Poul Ejnar Sørensen
posq@risoe.dtu.dk
+45 4677 5075

PhD Stud.Oliver Gehrke oliver.gehrke@risoe.dk
+45 4525 3353

LTH:  Assoc.Prof. Erik Lindstrom Erik.Lindstrom@matstat.lu.se +46(0)46-22 24578
http://www.maths.lth.se/matstat/ Prof. Georg Lindgren Georg.Lindgren@matstat.lu.se +46(0)46-22 28547

Prof.Ulla Holst Ulla.Holst@matstat.lu.se +46(0)46-22 28549

Prof.Andreas Jakobsson Andreas.Jakobsson@matstat.lu.se +46(0)46-22 24520

Ass.Prof.Finn Lindgren Finn.Lindgren@matstat.lu.se +46(0)46-22 29837

PhD Stud.Johan Lindstrom Johan.Lindstrom@matstat.lu.se +46(0)46-22 24060

PhD Stud. David Bolin
David.Bolin@matstat.lu.se +46(0)46-22
27974


Prof. Krzysztof (Krys) Podgorski Krzysztof.Podgorski@matstat.lu.se +46(0)46-22 29538

Assoc.Prof.Nader Tajvidi Nader.Tajvidi@matstat.lu.se +46(0)46-22 29612

Ass.Prof.Magnus Wiktorsson Magnus.Wiktorsson@matstat.lu.se +46(0)46-22 28625

Assoc.Prof. Maria Sandsten
Maria.Sandsten@matstat.lu.se +46(0)46-22
24953

Division of Industrial Electrical Engineering and Automation (IEA)
Lund University
Lektor Olof Samuelsson Olof.Samuelsson@iea.lth.se +46-(0)46-22
27504

kort oresundsbroen hav 

Sidst opdateret 27. december 2010
jkl@imm.dtu.dk